Πρακτικές αντιμετώπισης οικονομικών δυσκολιών των οικογενειών των μαθητών και προγράμματα κοινωνική ευαισθητοποίησης

Πρακτικές αντιμετώπισης των οικονομικών δυσκολιών των οικογενειών μέσα από  πρωτοβουλίες των εκπαιδευτικών και των γονέων σε συνεργασία και με ιδιωτικούς φορείς σχετικά με είδη σίτισης, ένδυσης, σχολικά είδη καθώς και προγράμματα κοινωνικής ευαισθητοποίησης.
"Όχι και ανεξάρτητα, ήταν μία πρωτοβουλία που πήραμε οι εκπαιδευτικοί και απευθυνθήκαμε και στον Σύλλογο σαν διοικητική δομή αλλά και στους γονείς ξεχωριστά και το πώς γίνεται αυτό, φέρνουμε τρόφιμα για τις οικογένειες, μαζεύουμε ρούχα, έχουμε δύο φούρνους στο χωριό που μας προμηθεύουν τυρόπιτες, κουλούρια ό,τι περισσεύει την προηγούμενη μέρα και τα δίνουμε στα παιδάκια αυτά που έχουν θέμα…"
".....στην αρχή της σχολικής χρονιάς φροντίσαμε να μειώσουμε τη λίστα, τα υλικά που πρέπει να προμηθευτούν αλλά ζητήσαμε και από άλλους γονείς που είχαν την δυνατότητα και έχουν φέρει τετράδια, μολύβια, ό,τι μπορούσα, φέρτε κάτι παραπάνω για να καλύψουμε και τις ανάγκες".
"Πέρσι κάναμε πρόγραμμα για το ρατσισμό και φέτος είπαμε, ασχολούμαστε με το περιβάλλον όμως ασχοληθήκαμε στην αρχή της χρονιάς, μαζέψαμε ρούχα για τους πρόσφυγες, μαζέψαμε τρόφιμα και τα λοιπά, ο στόχος δεν είναι τόσο να πάνε εκεί αλλά η ευαισθητοποίηση μέσα στην σχολική κοινότητα δηλαδή να αποκτήσουν μία άλλη νοοτροπία στο πώς βλέπω, στο πώς βοηθάω, στο πώς συμπαραστέκομαι και αυτό είναι θετικό γιατί καταλαβαίνουν και τον αδύναμο, τον οικονομικά αδύναμο οπότε βοηθάνε".
"Φέτος έχουμε πει στις μαμάδες όταν δεν θέλετε ρούχα και δεν έχετε πουθενά αλλού να τα δώσετε φέρτε τα στο σχολείο και ανάλογα τα μοιράζουμε εμείς ανάλογα με τα μεγέθη….όποτε μπορούν συνεχώς διαρκώς, δεν το σταματάμε, διαρκώς μας φέρνουν και τα μοιράζουμε κατευθείαν. Ναι και σήμερα ας πούμε μου έφεραν πέντε σακούλες τρόφιμα τις οποίες μοιράζω κάθε Παρασκευή και φροντίζω να φεύγουν οι σακούλες από το σχολείο και τις παίρνουν οι συγκεκριμένες οικογένειες που γνωρίζω ναι".

Σύλλογος Διδασκόντων, Σύλλογος Γονέων, ιδιωτικοί φορείς