Τελική Επιστημονική Ημερίδα
Στο πλαίσιο του Προγράμματος «ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΝΙΣΟΤΗΤΩΝ (TOCSIN, 3708)» που υλοποιείται με συντονιστή φορέα το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και Επιστημονική Υπεύθυνη την Καθ. Δόμνα Κακανά, σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε τις ημερίδες διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος. Οι ημερίδες θα πραγματοποιηθούν στην Θεσσαλονίκη, το Βόλο και την Αθήνα.

Παρουσιάσεις:
Οι συνέπειες της οικονομικής κρίσης στην εκπαίδευση με αριθμούς (παρουσίαση σε .pdf)
Ερευνητική ομάδα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: Δόμνα-Mίκα Κακανά, Φωτεινή Γκαραγκούνη-Αραίου, Σεβαστή Θεοδοσίου, Αναστασία Μαβίδου, Πολυξένη Μανώλη, Χριστίνα Ρούση – Βέργου & Κατιφένια Χατζοπούλου

Σχολεία και εκπαιδευτικοί μπροστά στην πρόκληση της κοινωνικο-οικονομικής κρίσης: ζητήματα, πρακτικές και προοπτικές (παρουσίαση σε .pdf)
Ερευνητική ομάδα Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας: Σοφία Αυγητίδου, Ελένη Κομίνια, Σόνια Λυκομήτρου και Βασιλική Αλεξίου

Κοινωνικές ανισότητες και οικονομική κρίση: από τα ερευνητικά δεδομένα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα στήριξης των εκπαιδευτικών (παρουσίαση σε .pdf)
Ερευνητική ομάδα Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών: Αλεξάνδρα Ανδρούσου, Βασίλης Τσάφος, Ηρώ Βούλγαρη, Στεφανία Βουβουσίρα, Μαρία Κουμιανάκη, Αιμιλία Φάκου, Πέτρος Χαραβιτσίδης

Iceland's good practices in promoting children' s well-being during the period of economic crisis (παρουσίαση σε .pdf)
Guðbjörg Andrea Jónsdóttir, The Social Science Research Institute, University of Iceland

Eκδηλώσεις Eνημέρωσης και Eκπαίδευσης
Στο πλαίσιο του Προγράμματος «ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΝΙΣΟΤΗΤΩΝ (TOCSIN, 3708)» που υλοποιείται με συντονιστή φορέα το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και Επιστημονική Υπεύθυνη την Καθ. Δόμνα Κακανά, σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε τις εκδηλώσεις ενημέρωσης και εκπαίδευσης που θα πραγματοποιηθούν με αφορμή την επίσκεψη της Διευθύντριας του Ερευνητικού Κέντρου Social Sciences Research Institute (SSRI) του Πανεπιστημίου της Ισλανδίας, Dr Guðbjörg Andrea Jónsdóttir.
Διάλεξη / Συζήτηση: Τρίτη, 28 Ιουνίου 2016, 19:00-21:00, Αίθουσα Σκουβαρά, Παραλιακό συγκρότημα Παπαστράτου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας Οι καλές πρακτικές της Ισλανδίας στην προαγωγή της ψυχικής ευημερίας των παιδιών κατά την περίοδο της κρίσης της οικονομικής κρίσης (2008) (παρουσίαση στα ελληνικά σε .pdf / παρουσίαση στα αγγλικά σε .pdf)
Εφαρμοσμένο Εργαστήριο: Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2016, 9:30-13:00, Αίθουσα Α4, ΚΕΚ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Συγκρότημα Τσαλαπάτα, Γιαννιτσών & Λαχανά, Βόλος Ανάπτυξη και Εφαρμογή Συστήματος Παρακολούθησης και Αξιολόγησης της Ψυχικής και Σωματικής Ευεξίας των Παιδιών στο Σχολείο. Κατεβάστε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων εδώ.

Ημερίδα
«Παιδί, εκπαίδευση και κοινωνικο-οικονομική κρίση» Τετάρτη, 25 Μαΐου 2016 στις 17:00 Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Κατεβάστε το πρόγραμμα της ημερίδας εδώ.
Κατεβάστε τις περιλήψεις των εισηγήσεων εδώ.