4ο Συνέδριο Κριτικής Εκπαίδευσης "Δάσκαλοι και γονείς στην εποχή της κρίσης: μια μελέτη περίπτωσης", Βρασταμνός Α., Λασπίδου Α., & Μιχαηλίδου Π., "Η Κριτική Εκπαίδευση στην Εποχή της Κρίσης", Πρακτικά Συνεδρίου, 23-26 Ιουνίου 2014, επιμ. Γ. Γόλλιος. Α. Λιάμπας, Π. Παυλίδης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Μελέτη περίπτωσης σε ένα δημοτικό σχολείο ειδικής αγωγής της βόρειας Ελλάδας. Διερευνώνται οι επιπτώσεις της Κρίσης στους εκπαιδευτικούς (μισθοί, εκπαιδευτική διαδικασία), στις σχέσεις μεταξύ τους αλλά και με τους γονείς των μαθητών.

Επιστημονικό άρθρο
Μελέτη