Πρακτικές για την αντιμετώπιση οικονομικών ζητημάτων των γονέων του σχολείου.

Οικονομική στήριξη των οικογενειών σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων, Σύλλογο Διδασκόντων, δημόσιους φορείς ή μέσα από προσωπικές πρωτοβουλίες: π.χ. κάλυψη βασικών αναγκών τροφής, ένδυσης σε οικογένειες.
«Ξεκινήσαμε πριν δύο χρόνια και στείλαμε και στους γονείς ένα ενημερωτικό ότι θα κάνουμε μία τράπεζα τροφίμων στο σχολείο, ανταποκρίθηκαν πάρα πολύ, πήραμε και κάποιες δωρεές από κάποια σούπερ μάρκετ και όποιος ξέραμε που ήθελε να κάνει και μία δωρεά και συνάδελφοι μας έφερναν και επιταγές από super market και τρόφιμα και είχαμε ένα πολύ μεγάλο στοκ τροφίμων τα οποία δίναμε στους γονείς».
«Ξεκίνησε μέσα από μία συλλογή τροφίμων που κάναμε ένα Πάσχα για το Χαμόγελο του παιδιού και μαζέψαμε πολλά τρόφιμα για το Χαμόγελο του Παιδιού και από αυτά τα τρόφιμα που μαζέψαμε δώσαμε και σε κάποιες οικογένειες που είχαν ανάγκη και σκεφτήκαμε και το συνεχίσαμε και το κάναμε όχι μόνο με τρόφιμα αλλά και με  ρούχα και το οργανώσαμε με το σχολείο δηλαδή οι συνάδελφοι και ο Σύλλογος Γονέων και πέρσι ας πούμε στην πρώτη είχαμε και δύο παιδάκια που είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα και τους δώσαμε τα απαραίτητα, τα σχολικά, τρόφιμα γιατί φέρναν τα παιδιά καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς, οι γονείς στέλνανε γιατί οι γονείς ξέραν ότι εμείς μπορούμε να τα διαχειριστούμε ξέροντας ποιοί είναι , ποιοί έχουν ανάγκη, και τα δίναμε πολύ τακτικά και αυτό διήρκεσε δύο χρόνια και θα το κάναμε και φέτος και μάλιστα είχαμε βρει και μία άκρη με τον Δήμο που δίνει γάλα στις καθαρίστριες γιατί κάποιες από αυτές δεν παίρνουν το γάλα τους καθημερινά, αυτά που περισσεύουν το κάθε κέντρο διανομής τα δίνει σε οικογένειες που..σε προσφυγικά σπίτια, μετανάστες και παίρναμε γύρω στα 4-5 λίτρα την εβδομάδα και τα δίναμε και σε παιδιά, για δύο χρόνια».
«Η ιδέα ήρθε από το Χαμόγελο του Παιδιού με αυτό που έκανε και επειδή είδαμε ότι και ανταπόκριση είχαμε στο να μαζέψουμε και ξέραμε άτομα που θα μπορούσαμε να τα διαθέσουμε οπότε το κάναμε και μάλιστα το έχουμε προεκτείνει λίγο παραπάνω και ειδικά με τα ρούχα κάνουμε ένα ανταλλακτικό χαριστικό παζάρι στο τέλος της χρονιάς που νομίζω θα κάνουμε και φέτος, το ξεκίνησε η ομάδα της Περιβαλλοντικής με ένα σχολείο μιάς γειτονικής περιοχής μαζί , το κάναμε τη πρώτη χρονιά στο σχολείο αυτό και τις δύο επόμενες χρονιές το κάναμε εδώ όπου όλοι μας φέρνουμε ρούχα που δεν τα θέλουμε και τα βγάζουμε έξω στην αυλή και έρχονται οι γονείς και μας ήταν και ανοιχτό όχι μόνο οι γονείς των παιδιών του σχολείο αλλά και όποιος είναι από έξω, όποιος περνάει και παίρνουν και οι γονείς και έρχονται και φέρνουν ρούχα».

Σύλλογος γονέων, Υπηρεσίες του Δήμου,Σύλλογος Διδασκόντων