ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΦΗΒΟΥ (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

Η Τηλεφωνική Συμβουλευτική Υπηρεσία της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. λειτουργεί από τον Ιούνιο του 2005. Από τον Δεκέμβριο του 2009, η Τηλεφωνική Συμβουλευτική Υπηρεσία της ΕΨΥΠΕ περιλαμβάνει τη «Γραμμή-Σύνδεσμο 801 801 1177» και τη «Γραμμή στήριξης παιδιών και εφήβων 116 111». Η «Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου» (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.), Επιστημονικό μη κερδοσκοπικό Σωματείο, είναι από τους πρώτους φορείς στην Ελλάδα που από το 1991 συμβάλλει στην Ψυχιατρική Μεταρρύθμιση και αναπτύσσει δραστηριότητες με τη λειτουργία νέων, πρότυπων υπηρεσιών (Κέντρο Ημέρας, Συμβουλευτικές Υπηρεσίες κ.α.) και την υλοποίηση προγραμμάτων και παρεμβάσεων προαγωγής της ψυχικής υγείας του παιδιού και του εφήβου.

Από τον Ιούλιο του 2013 οι γραμμές έχουν διαφοροποιηθεί ως εξής:

• 116 111 | Γραμμή αποκλειστικά για Παιδιά & Εφήβους: Μπορεί να τηλεφωνήσει ανώνυμα οποιοδήποτε παιδί ή έφηβος νιώθει την ανάγκη βοήθειας, υποστήριξης ή συμβουλής σε θέματα ψυχικής υγείας, για οτιδήποτε μπορεί να τον απασχολεί, χωρίς κόστος από κινητό ή σταθερό τηλέφωνο.
  • 801 801 1177 | Γραμμή αποκλειστικά για Γονείς: Απευθύνεται αποκλειστικά σε γονείς και ενήλικες που θέλουν να μιλήσουν για κάποιο θέμα ψυχικής υγείας που τους απασχολεί σε σχέση με ένα παιδί ή έναν έφηβο.
  • 111 30 | Γραμμή αποκλειστικά για Εκπαιδευτικούς: Είναι μια γραμμή αποκλειστικά για εκπαιδευτικούς που θέλουν να μιλήσουν για θέματα που αφορούν στον εκφοβισμό. Η γραμμή λειτουργεί καθημερινά από τις 08:30 το πρωί ως τις 2 το μεσημέρι.
Στοιχεία επικοινωνίας:
116 111 | Γραμμή αποκλειστικά για Παιδιά & Εφήβους 801 801 1177 | Γραμμή αποκλειστικά για Γονείς 111 30 | Γραμμή αποκλειστικά για Εκπαιδευτικούς
Θεσσαλονίκη
Μαγνησία