ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΦΗΒΟΥ (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

Συνεργασία με σχολεία. Πρόγραμμα Σύνδεσμος με Σχολεία (SmS). Ομάδα ειδικών ψυχικής υγείας βρίσκονται σε συνεργασία με σχολεία της Αττικής με τον στόχο της ενημέρωσης για τις διαθέσιμες Γραμμές Στήριξης για εφήβους αλλά και γονείς και καθηγητές αλλά και της ευαισθητοποίησης γονιών εκπαιδευτικών και εφήβων σχετικά με τις αναπτυξιακές ανάγκες και τα θέματα ψυχικής υγείας. Επίσης, ανταποκρινόμενοι στα αιτήματα των σχολείων διοργανώνονται ομιλίες σε θέματα που μπορεί να απασχολούν ιδιαίτερα παιδιά, γονείς ή και εκπαιδευτικούς. Αποστέλλεται ανά τρίμηνο σε 1100 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Αττικής μια εφημερίδα-δελτίο επικοινωνίας με τους εκπαιδευτικούς, «Έχετε Μήνυμα» στο πλαίσιο του προγράμματος «Σύνδεσμος με Σχολεία».

Στοιχεία επικοινωνίας:
ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ: Φαρκαδόνος & Πιτυούντος 4, 111 42, Αθήνα Τηλ: 210 6546524, Fax: 210 6541992 e-mail: info@epsype.gr
Ψυχολογική υποστήριξη
Είδος υποστήριξης: