Συνεργασία με το Πανεπιστήμιο - 8ο Νηπιαγωγείο Ν. Ιωνίας

Υπάρχουν φοιτητές εθελοντές στο σχολείο, οι οποίοι στο πλαίσιο της Πρακτικής τους ή διαφόρων προγραμμάτων του Παιδαγωγικού Τμήματος έρχονται εδώ και στηρίζουν τους μαθητές αυτούς. Είτε τους Ρομά είτε άλλους ως ένα είδος άτυπης Παράλληλης Στήριξης.

Φορέας ανάπτυξης δραστηριότητας:
10ο Δ.Σ. Νέας Ιωνίας Βόλου
Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Είδος αρχείων:
Άλλο
Άλλες πληροφορίες:
Τμήματα Εικαστικών και τμήματα Μουσικής κάθε Σάββατο δωρεάν για τα παιδιά. Έρχονται στο σχολείο και παρακολουθούν Μουσική και Εικαστικά από εθελοντές εκπαιδευτικούς (σε συνεργασία με τη Μητρόπολη). Κατά διαστήματα (1-2 φορές το χρόνο) συλλέγουν και μοιράζουν ενδύματα και υποδήματα ακόμα και σε ανθρώπους (γονείς και παιδιά) που δεν ανήκουν στη σχολική μονάδα (σε συνεργασία με τη Μητρόπολη). Σχολικά είδη: Για όλη τη σχολική χρονιά διατίθεται σχολικό υλικό το οποίο δίνεται στους μαθητές, το οποίο συγκεντρώνεται από τον Εσταυρωμένο και από τη Μητρόπολη (http://imd.gr). Περιστασιακή συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού, ή και με τον Ιατρικό Σύλλογο ή τον Οδοντιατρικό Σύλλογο, οι οποίοι θα έρθουν στο σχολείο 1 φορά το χρόνο για να καλυφθούν οι ιατρικές ανάγκες κάποιων παιδιών (όσων π.χ. βρίσκονται εκείνη τη μέρα στο σχολείο).
Είδος υλικού:
Δράση εντός σχολείου