ΤΡΑΓΟΥΔΙ «Ο ΠΡΟΣΦΥΓΑΣ» 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ- ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΝ' ΤΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ 2016

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κρόκου, Κοζάνης, βραβεύτηκε στις 18/04/16 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων με το Ειδικό Βραβείο της Ύπατης Αρμοστείας του OHE για τους Πρόσφυγες με το τραγούδι "Ο Πρόσφυγας". Η συμμετοχή ήταν στα πλαίσια του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού «Κάν’ το ν’ ακουστεί - 2016» που διοργάνωσε το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπ. Παιδείας, το europeanschooradio.eu κι ο Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α με θεματικές Ανθρώπινα δικαιώματα και αξίες, Δικαιώματα του παιδιού, προσφυγικό / μετανάστευση / άσυλο / πόλεμος, ζητήματα ταυτότητας, ενσωμάτωσης, διαπολιτισμικός διάλογος, ενεργός πολίτης, κοινωνία των πολιτών, εθελοντισμός,  ελληνικά μεταναστευτικά και προσφυγικά ρεύματα διαχρονικά (χώρες υποδοχής, αίτια), συλλογική μνήμη.

Φορέας ανάπτυξης δραστηριότητας:
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΡΟΚΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ
Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπ. Παιδείας, europeanschooradio.eu κι Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α και Ίδρυμα Μαραγκοπούλου
Είδος αρχείων:
Άλλο