Guðbjörg Andrea Jónsdóttir

Η Guðbjörg Andrea Jónsdóttir είναι απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Φινλανδίας (1984), κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος και Διδακτορικού Διπλώματος στην Κοινωνική Ψυχολογία από το London School of Economics. Από το 2010 είναι Διευθύντρια του Ινστιτούτου Έρευνας Κοινωνικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο της Ισλανδίας. Πριν από αυτή τη θέση, υπήρξε Διευθύντρια Έρευνας στο Gallup στην Ισλανδία για πέντε χρόνια καθώς και Διευθύντρια Έρευνας και Ανάπτυξης των σχολείων στην περιοχή Reykjavik για οχτώ χρόνια όπου ήταν υπεύθυνη για την εκπαιδευτική έρευνα και αξιολόγηση αλλά και για τη μηχανογράφηση στα Δημοτικά και Γυμνάσια σχολεία της περιοχής Reykjavik. Τα ερευνητικά της ενδιαφέρονται σχετίζονται με την μεθοδολογία στη διεξαγωγή κοινωνικών ερευνών και τα μεθοδολογικά εργαλεία συλλογής δεδομένων.

Από το 1990, η Δρ Jónsdóttir είναι Επιστημονική Υπεύθυνη πολλών ερευνητικών προγραμμάτων σχετικά με την κοινή γνώμη, τις στάσεις και τις αξίες, την ισότητα της αμειβόμενης εργασίας στα δύο φύλα, τις εργασιακές συνθήκες και την εργασιακή ικανοποίηση και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα αλλά και σε διάφορους οργανισμούς. Επίσης, είναι Επιστημονική Υπεύθυνη ερευνητικών προγραμμάτων σχετικά με την ανεργία και την ευημερία των άνεργων ανθρώπων, των ανθρώπων με αναπηρία και άλλων ευπαθών ομάδων, σχετικά με την ικανοποίηση των μαθητών και των γονέων στην υποχρεωτική εκπαίδευση, την εκπαιδευτική επίδοση και την εγκατάλειψη του Λυκείου καθώς και σε έρευνες για την ικανοποίηση των φοιτητών σε ακαδημαϊκό επίπεδο.