ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΦΟΡΟΔΙΑΓΝΩΣΗΣ, ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ (ΚΕΔΥ)

Νομική μορφή: Ν.Π.Δ.Δ. 27 Το ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΦΟΡΟΔΙΑΓΝΩΣΗΣ, ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ (ΚΕΔΥ) αποτελεί αποκεντρωμένη δημόσια υπηρεσία του υπουργείου Εθνικής Παιδείας και υπάγεται στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης. Σκοπός του ΚΕΔΥ, είναι η προσφορά υπηρεσιών Διάγνωσης, Αξιολόγησης και Υποστήριξης των μαθητών και κυρίως αυτών που έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, και φοιτούν από το Νηπιαγωγείο έως και την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση καθώς και υποστήριξης, πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης των εκπαιδευτικών, των γονέων και της κοινωνίας. Το Κ.Δ.Α.Υ. Μαγνησίας στελεχώνουν:

Εκπαιδευτικοί προσχολικής αγωγής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης · Ψυχολόγοι, Κοινωνικοί λειτουργοί, Λογοπεδικοί

Στοιχεία επικοινωνίας:
Διεύθυνση: Νεαπόλεως και Κοδριγκτώνος (στο 4Ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου, όπισθεν σχολών ΟΑΕΔ) Τηλέφωνο: 24210 20818 Fax: 24210 20814 e-mail: mail@kday.mag.sch.gr
Μαγνησία
Κοινωνικές υπηρεσίες