ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ

α) ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ
Κοινωνική Υπηρεσία της Ι.Μ.Δ.
Διεύθυνση: Πνευματικό Κέντρο της Ι.Μ.Δ., Κ. Καρτάλη 152 – Γαζή
Τηλέφωνο: 24210 28833

β) ΓΕΝΙΚΟ ΦΙΛΟΠΤΩΧΟ ΤΑΜΕΙΟ – ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ. Κάθε χρόνο, για την αντιμετώπιση ποικίλλων αναγκών, όπως βοηθήματα σε απόρους, έξοδα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, πληρωμή λογαριασμών, κάλυψη ενοικίων κλπ., η Μητρόπολη διαθέτει ένα σημαντικό ποσό προσπαθώντας να μειώσει τα προβλήματα των αδύναμων συμπολιτών μας.

γ) «ΔΟΣ ΗΜΙΝ ΣΗΜΕΡΟΝ». Στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Βόλου, καθημερινά, όλο το χρόνο, ετοιμάζεται φαγητό και μπορεί ο καθένας να φάει χωρίς να είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τα στοιχεία του ή να χρειάζεται να αποδείξει ότι είναι άπορος.
Τηλέφωνο: 24210 25409

δ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΥΓΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, «ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ». Με τη συμμετοχή ιατρών, φαρμακοποιών, οδοντιάτρων, νοσηλευτριών οργανώνονται προγράμματα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης σε απόρους και ανασφάλιστους.
Διεύθυνση: Πνευματικό Κέντρο της Ι.Μ.Δ., Κ. Καρτάλη 152 – Γαζή (τηλ.: 24210 35920, 24210 65651)
e-mail: doctors@imd.gr

ε) ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΩΝ. Ποιμαντικά προγράμματα και συνεχής παρουσία στα σωφρονιστικά καταστήματα της περιοχής μας, με τη συνεργασία του Συλλόγου Συμπαραστάσεως Κρατουμένων «Ο Εσταυρωμένος».
Διεύθυνση: Πνευματικό Κέντρο της Ι.Μ.Δ., Κ. Καρτάλη – Γαζή
Τηλέφωνο: 24210 30054

στ) ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΙΜΑΤΟΣ. Σε συνεργασία με το Νοσοκομείο Βόλου οργανώνονται τακτικές αιμοληψίες από ενορίες της πόλης αλλά και της επαρχίας.
Διεύθυνση: Ιερός Ναός Αγίων Αναργύρων, Τηλέφωνο: 24210 63380

ζ) ΣΟΥΡΛΙΓΚΕΙΟ IΔΡΥΜΑ ΥΠΕΡΗΛΙΚΩΝ (φιλοξενείο). Στα Κανάλια του Βόλου λειτουργεί το Σουρλίγκειο Ίδρυμα υπερηλίκων. Σ’ αυτό, μέσα σε αξιοπρεπείς συνθήκες φιλοξενούνται 25 ηλικιωμένοι που βρίσκουν θαλπωρή, στοργή και συντροφιά στην ηλικία της μοναξιάς που διανύουν.
Τηλέφωνο: 24280 74042

η) ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ. Παρέχονται συμβουλευτικές υπηρεσίες από εκπροσώπους του δικηγορικού συλλόγου, του συμβολαιογραφικού συλλόγου, του Συλλόγου φοροτεχνικών και οικονομολόγων λογιστών, εκπροσώπους του ιατρικού, οδοντιατρικού και φαρμακευτικού συλλόγου, ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς.
Τηλέφωνο: 24210 28833

θ) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΩΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ. Με ετήσιο πρόγραμμα υποτροφιών για φοιτητές και φοιτήτριες της περιοχής, η τοπική Εκκλησία προσπαθεί να συμπαρασταθεί ηθικά και οικονομικά.
Τηλέφωνο: 24210 28833

ι) ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ. Σκοπό έχει τη δωρεάν προσφορά φαρμάκων οικιακής χρήσης σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες και την ανακύκλωση των ληγμένων φαρμάκων. Λειτουργεί κάθε Τετάρτη 17:00 -20:00.
Διεύθυνση: Πνευματικό Κέντρο της Ι.Μ.Δ., Κ. Καρτάλη – Γαζή
Τηλέφωνο: 24210 28833

κ) ΣΧΟΛΗ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ. Με τη συναίσθηση ότι χρειάζεται επιμόρφωση των στελεχών των Ενοριών τα οποία προσφέρουν το χρόνο και την αγάπη τους για τους πάσχοντες, η Μητρόπολη δημιούργησε Σχολές στις οποίες δίδονται βασικές γνώσεις κοινωνικής προσφοράς.

Στοιχεία επικοινωνίας:
Συνεδριακό Κέντρο Θεσσαλίας Διεύθυνση: Μελισσάτικα, Τ.Θ. 1308, Τ.Κ. 38001 Τηλέφωνο: 24210 91200-203, Fax: 24210 67903 URL: www.imd.gr e-mail: info@imd.gr
Μαγνησία
Κοινωνικές υπηρεσίες