The Effects of Poverty on Children (Jeanne Brooks-Gunn, Greg J. Duncan)

Το άρθρο αυτό επικεντρώνεται σε μια πρόσφατη σειρά μελετών που διερευνούν τη σχέση μεταξύ της φτώχειας και των επιπτώσεών της στα παιδιά. Σε γενικές γραμμές, η έρευνα αυτή υποστηρίζει το συμπέρασμα ότι το οικογενειακό εισόδημα έχει επιλεκτική, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, αρκετά σημαντική επίδραση στην παιδική και εφηβική ευημερία. Τα παιδιά που ζουν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας ή που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας για πολλά χρόνια, μπορεί να έχουν τις χειρότερες συνέπειες. Επιπλέον παιδιά που βιώνουν φτώχεια κατά τη διάρκεια της προσχολικής ζωής και τα πρώτα χρόνια του σχολείου τους, έχουν χαμηλότερα ποσοστά σχολικής επίδοσης από τα παιδιά και τους εφήβους που βιώνουν τη φτώχεια μόνο κατά τα επόμενα έτη της ζωής τους και όχι τα πρώτα.
Παρά το γεγονός ότι χρειάζεται περισσότερη έρευνα σχετικά με τη σημασία του χρόνου της φτώχειας στις εκβάσεις των παιδιών, τα ευρήματα μέχρι σήμερα δείχνουν ότι οι παρεμβάσεις κατά τη διάρκεια της πρώιμης παιδικής ηλικίας μπορεί να είναι πιο σημαντικές για τη μείωση των επιπτώσεων της φτώχειας για τα παιδιά .

Επιστημονικό άρθρο