ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "LIVING DEMOCRACY"

Το πρόγραμμα (EDC/HRE) “Living Democracy” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο στοχεύει στην προώθηση της δημοκρατίας και την εκπαίδευση για τη δημοκρατία στα διαφορετικά επίπεδα των διαφόρων σχολικών συστημάτων σε χώρες όπως η Αλβανία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Κροατία, Ελλάδα, Κόσοβο, ΠΓΔΜ, Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Σερβία, Ελβετία κ.α.

Το Διεθνές Πρόγραμμα στην Εκπαίδευση (IPE) ανέπτυξε έξι διδακτικά βιβλία σχετικά με Εκπαίδευση της Δημοκρατίας και των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων (EDC/HRE), σε συνεργασία με το Συμβούλιο της Ευρώπης. Η αρχή του διδακτικού υλικού βασίζεται στην ιδέα ότι η Εκπαίδευση για τη Δημοκρατία θα πρέπει να διδάσκει στους μαθητές να αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο στη σχολική ζωή και το περιβάλλον τους.

Φορέας ανάπτυξης δραστηριότητας:
Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας και Παιδαγωγικό Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης (PH Zυρίχη)
Είδος αρχείων:
Άλλο