Μαρία Κουμιανάκη

Η Κουμιανάκη Μαρία είναι Κοινωνική Ανθρωπολόγος, πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου Αθηνών (2006) και απόφοιτη του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Ανθρώπινα Δικαιώματα» του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (2014). Στο πλαίσιο της μεταπτυχιακής διπλωματικής της εργασίας εξέτασε τις εκπαιδευτικές πορείες Αλβανίδων μεταναστριών δεύτερης γενιάς και τα μονοπάτια που ακολούθησαν για φτάσουν στην εκπαιδευτική επιτυχία η οποία σηματοδοτείται από την φοίτησή τους σε Aνώτατες Πανεπιστημιακές Σχολές. Έχει εργαστεί σε Μη Κυβερνητικούς Φορείς στο πλαίσιο δράσεων με στόχο την ισότιμη ένταξη αποκλεισμένων κοινωνικά ομάδων και μειονοτήτων καθώς και ως εκπαιδεύτρια ενηλίκων σε προγράμματα διαπολιτισμικής επιμόρφωσης. Στα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται θέματα που αφορούν στην κοινωνική ένταξη της δεύτερης γενιάς μεταναστών/στριών και τις ανισότητες στην εκπαίδευση με βάση την κοινωνική προέλευση, το κοινωνικό φύλο και τις εθνοτικές ταυτότητες.