Βασιλική Αλεξίου

Η Βασιλική Αλεξίου είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές σπουδές της στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και τη διετή επιμόρφωση στο Διδασκαλείο ΤΕΠΑΕ του Α.Π.Θ. Έχει πάρει υποτροφία από το Ι.Κ.Υ. για τις επιδόσεις της στις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές της σπουδές. Είναι υποψήφια Διδάκτωρ στο Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και έχει πάρει μέρος σε ερευνητικά προγράμματα. Έχει αρκετές δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά και πρακτικά ελληνικών και διεθνών συνεδρίων. Είναι διορισμένη Νηπιαγωγός από το 1998 μετά την 5η πανελλαδικά σειρά επιτυχίας στις πρώτες εξετάσεις του ΑΣΕΠ κι έχει εργαστεί για 7 συνολικά χρόνια ως μέντορας στο Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης των φοιτητών/ριών.