Ελένη Κομίνια

Η Ελένη Κομίνια, είναι πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (2005) με μεταπτυχιακό στη Σχολική Παιδαγωγική και Νέες Τεχνολογίες, στην κατεύθυνση: Διδακτική Μεθοδολογία και Αναλυτικά Προγράμματα, του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας. Τίτλος Διπλωματικής εργασίας: «Οι ρόλοι των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης: Οι απόψεις των υπεύθυνων καθηγητριών, μεντόρων, φοιτητών και των νηπιαγωγών της τάξης». Επίσης είναι υποψήφια Διδάκτωρ του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου. Έχει εργαστεί 4 χρόνια σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης και 2 χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση. Γνωρίζει αγγλικά, ιταλικά και γερμανικά και τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα περιφέρονται γύρω από θέματα που αφορούν την πρακτική άσκηση, τη μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας, την πολυτροπικότητα και τη γνωστική περιοχή του οπτικού γραμματισμού. Συμμετοχή σε επιστημονικές δημοσιεύσεις και παρακολούθηση σεμιναρίων σχετικά με την Εκπαίδευση Εκπαιδευτών και τις Μαθησιακές Δυσκολίες.